maseczki ochronne

 

Walizka z poliwęglanu czy walizka z polipropylenu? - podpowiadamy.

2019-09-10
Walizka z poliwęglanu czy walizka z polipropylenu? - podpowiadamy.

Poliwęglan i polipropylen - różnice, wady, zalety.


Poliwęglan i polipropylen to tworzywa z których produkowane są walizki twarde. Zarówno poliwęglan jak i polipropylen maja bardzo dobre właściwości. Są jednak różnice. Jeżeli chodzi o wytrzymałość walizki, lepszym materiałem będzie poliwęglan (policarbon). Jednak polipropylen poosiada również kilka zalet. Przede wszystkim charakteryzuje się większą elastycznością. W przypadku wyboru między tymi dwoma tworzywami dość często głównym kryterium może stanowić … cena...i tutaj przewaga jest po stronie polipropylenu. Jest tańszy.


Walizki z poliwęglanu (policarbonu) – wytrzymała

Poliwęglan charakteryzuje się znacznie lepszymi właściwościami mechanicznymi, co oznacza większą odporność na uszkodzenia.Trzeba sporej siły, aby  uszkodzić walizkę z poliwęglanu. Jest to tworzywo należące do grupy polimerów termoplastycznych. Główne cechy poliwęglanu to ogromna wytrzymałość na uderzenia oraz lekkość. Walizki wykonane z poliwęglanu w momencie uderzenia odkształcają się, po czym materiał powraca do swojego pierwotnego kształtu. W roku 1955 NASA zaczęła wykorzystywać poliwęglan do produkcji kasków ochronnych. 
Do produkcji walizek poliwęglan zastosowany został po raz pierwszy w 2000 roku przez niemiecką firmę Rimowa. Od tego czasu właściwie każdy producent walizek oferuje modele wykonane z poliwęglanu. Jakość bezpośrednio przekłada się na cenę. Poliwęglan jest  najdroższy, dlatego ceny walizek z poliwęglanu są duże wyższe. Jeżeli jednak zależy Ci na lekkiej, odpornej na zarysowania i pęknięcia walizce, to warto zapłacić  więcej. Walizki z poliwęglanu nie są walizkami na jeden sezon, idealne dla podróżujących z przesiadkami.Walizka z polipropylenu – elastyczna

Polipropylen jest materiałem lżejszym. Posiada jeszcze jedną zaletę, w przypadku dużego obciążenia lub urazu mechanicznego nie pęknie. Powstanie wgniecenie, które można zwyczajnie odgiąć dłonią – „wypchnąć” od środka walizki. W większości przypadków to zadziała. Pozostanie jedynie biały ślad w miejscu zgięcia materiału, ale walizka będzie cała i w pełni sprawna.
Polipropylen to również materiał należący do grupy polimerów termoplastycznych. Walizki z polipropylenu są najlżejsze, ale nie tak wytrzymałych jak walizki z poliwęglanu.


Uwagi

Podsumowując. Polipropylen nie jest tak wytrzymały jak poliwęglan. Dotyczy to głównie punktowych urazów mechanicznych. Jest jednak cięższy i nieco droższy. Jaką walizkę kupić? Walizka z poliwęglanu czy walizka z polipropylenu? Ostateczny wybór należy do Ciebie.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel