maseczki ochronne

 

Jak wybrać parasol odpowiadający naszym potrzebom? Parasolowy zawrót głowy

2019-10-03
Jak wybrać parasol odpowiadający naszym potrzebom? Parasolowy zawrót głowy

Parasol - jak wybrać? - kilka porad przed zakupem.


Parasol - kilka słów o historii

W dzisiejszych czasach posiadanie parasola nie jest niczym dziwnym. Parasole pełnią użyteczną funkcję w życiu codziennym, oprócz tego są często stylowym dodatkiem do naszego stroju. Nie zawsze tak było. Kiedyś posiadanie parasola było niezwykłą rzadkością, zbytkiem dostępnym tylko dla bogatych i wysoko postawionych notabli. Parasol był symbolem władzy porównywalnym z berłem czy koroną. Pierwsze wzmianki o parasolach odnaleźć można już na malowidłach w grobowcach egipskich faraonów, a także w Asyrii czy Grecji. Dla przykładu w starożytnych ruinach mezopotamskiego miasta Nineveh odkryte zostały rysunki, na których słudzy trzymają nad władcą rozpięty parasol zdobiony ornamentem i wiszącymi kolorowymi pomponami. Podobne obrazy znajdują się na reliefach w Persepolis, na terenie dzisiejszego państwa Iran – tam parasol trzymają nad głową władcy dwie ciemnoskóre niewolnice.


                                                                                        


Również w starożytnym Rzymie posiadanie parasola było oznaką luksusu. Podczas corocznego festiwalu sztuki Panathenea w Atenach młode dziewczęta niosą dumnie parasol nad głową postaci przedstawiającej Bachusa, boga wina i dobrej zabawy. Z parasoli korzystali też rzymscy patrycjusze umilający sobie czas oglądaniem igrzysk. Parasole chroniły nie tylko przed gorącem palącego słońca – można było zasłonić nimi oczy, gdy walki gladiatorów stawały się zbyt krwawe.

W starożytnym Rzymie parasole wyrabiano ze skóry. Nie były tak eleganckie, jak powstające w tym samym czasie chińskie – produkowane z jedwabiu i natłuszczonego papieru. Zdobione malowidłami kwiatów, ptaków i pejzaży. Do dnia dzisiejszego ekskluzywne parasole chińskie uznawane są za najcenniejsze. To właśnie w Chinach powstały pierwsze wodoodporne parasole na świecie.

Sama nazwa „parasol” wywodzi się z języka  łacińskiego „para sole” i oznacza „ochronę przed słońcem”. Dawniej parasol używany był w celu ochrony przed promieniami słonecznymi. W tamtych  czasach, opalenizna kojarzona była z ubóstwem, a władca musiał mieć skórę białą - bez śladów opalenizny.

PARASOLKA DAMSKA


Parasol - kryteria doboru osobistego

Jak wybrać parasol odpowiedni dla siebie? No cóż...jest wiele kryteriów doboru. Podstawowy podział to oczywiście podział na parasole męskie i parasolki damskie. To jednak nie wszystko. Może zaczniemy od części mechanicznych, a więc podstawowego mechanizmu odpowiadającego za działanie parasola.


                                                                         

Parasole - zasada działania

Biorąc pod uwagę zasadę działania mechanizmu każdego parasola, czyli sposobu otwierania oraz zamykania, rozróżniamy następujące typy parasoli:

- Parasole manualne - to modele, które składamy i rozkładamy samodzielnie
- Parasole półautomatyczne - rozkładają się w sposób automatyczny. Umożliwia to mechanizm który otwiera czaszę parasola za pośrednictwem przycisku     umieszczonego na rączce lub trzonku. Składanie parasola półautomatycznego odbywa się już manualnie
- Parasole automatyczne - dla wszystkich tych którzy cenią praktyczne i komfortowe rozwiązania. Modele parasoli w pełni automatycznych otwierają się i zamykają za   pomocą przycisków, umieszczonych na rączce. Są to głównie kompaktowe parasole składane, które można z łatwością przechować w plecaku czy małej torebce damskiej.


                                   


Kolejną częścią składową parasola, która składać się może w sposób mechaniczny jest trzon. Trzon parasola składa się z sekcji składanych w sposób teleskopowy. Są więc parasole 1-sekcyjne tzw. długie lub laski, 2,3,4-sekcyjne. Zasada jest prosta. Im więcej sekcji tym mniejszy rozmiar złożonego parasola. Wielosekcyjne modele to przeważnie kompaktowe modele parasolek damskich. Małą parasolkę bez trudu zmieści się w damskiej torebce, plecaku czy nawet schowku samochodowym.Parasole - wielkość i kształt czaszy

Średnica czaszy parasola zawiera się w przedziale od 50 cm do nawet 150 cm. Ze względu na jej rozmiar, parasole podzieliliśmy na następujące kategorie:

- Parasol dla dziecka - średnica 50 do 70 cm
- Parasol dla osoby dorosłej - 70 do 110 cm
- Parasol dwuosobowy - powyżej 110 - 130 cm

Kształt parasola to oczywiście okrąg w naturalnym wydaniu. Jednak pomysłowość producentów pozwala na małe wariacje w tym zakresie. Mamy więc parasole prostokątne, w kształcie serca, w kształcie kwiatu czy też tzw. odwrócone, czyli takie w których motyw graficzny znajduje się we wnętrzu/spodzie parasola.


                              
           IMPLIVA parasol dwuosobowy               IMPLIVA parasol serce        Pierre Cardin długi parasol damski     REVERS - odwrócona parasolka damska                                                                                                                                      


Parasole - zastosowane materiały


Deszcz, wielkomiejski pośpiech, tłum ludzi na ulicach, i właśnie wtedy parasol odmawia posłuszeństwa, odwraca się na drugą stronę pod naporem porywistego wiatru, łamie się lub zacina podczas próby rozłożenia. Kontynuacja podróży z połamanym parasolem lub bez parasola to nic przyjemnego. To właśnie może się zdarzyć jeżeli zdecydujemy się na zakup taniego parasola, jednego z tych które dostępne są w każdym supermarkecie. Taki parasol nie ma żadnych szans w starciu z gwałtownym deszczem czy porywistym wiatrem. Inwestycja w parasol lepszej jakości jest więc dobrze uzasadniona. Mówimy tu o wydatku rzędu 80 - 150 zł. To właśnie cena za niezawodność.

Parasol - czasza
Najlepszym materiałem stosowanym na pokrycia czasz parasoli przeciwdeszczowych jest poliester pongee. Czasem stosowana jest też satyna. Jej połysk i delikatna faktura sprawia że parasole z satyny stanowią ceniony przez kobiety dodatek do eleganckich kreacji. Trzecim materiałem stosowanym do produkcji czasz parasoli jest folia POE. Często przezroczysta, ale wytrzymała. Parasole z folii POE nie należą może do eleganckich, ale ich zaletą jest niska cena oraz wytrzymałość.

Parasol - stelaż i trzon
Najtańsze parasole produkuje się na bazie stelaża wykonanego z aluminium. Niestety są one mało odporne, zwłaszcza na podmuchy wiatru. Znajdują zastosowanie podczas lekkich mżawek lub delikatnych deszczy. Jeśli zależy Ci na parasolu wytrzymałym, który wytrzyma oberwanie chmury czy nagłe podmuchy wiatru wybierz ten, którego stelaż wykonany jest z bardzo wytrzymałego włókna szklanego. Ważna jest również ilość drutów w stelażu. Im większa jej liczba, tym lepiej - parasol jest bardziej wytrzymały i istnieje większa szansa, że się nie połamie.

Parasol - dodatki 
Rączka i inne eleganckie dodatki to już kwestia indywidualna. W naszej ofercie znajdą Państwo setki kolorów i wzorów, parasole z rączką drewnianą, parasole z rączką aluminiową, plastikową czy też wykonaną z włókna szklanego.Parasol - kolory, wzory, przeznaczenie

Oferta parasoli jest ogromna. Parasole męskie to zazwyczaj długie modele w ciemnym lub szarym kolorze. Czasem jest to delikatny wzór np.kratka na ciemnym tle czaszy parasola. Mamy też modele składne, półautomatyczne, a nawet miniaturowe parasole w eleganckim etui. Polecamy szczególnie modele takich producentów jak parasole Pierre Cardin, parasole Falcone, parasole Esprit. Uniwersalne parasole oferuje, znana na całym świecie marka United Colors of Benetton. 

Parasolki dla Pań to oczywiście temat rzeka. 
Parasolki krótki, automatyczne, które bez trudu zmieszczą się w torebce damskiej, małym plecaku czy schowku samochodowym.Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel